Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

List all Servers in a Combobox

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 02-02-2012, 13:32. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-02-2012, 20:25 69104

    List all Servers in a Combobox

        Παιδιά θέλω να πάρω σε ένα combo box όλους τους SQL Servers (όλα τα Instance)  που υπάρχουν στο σύστημα . Με πιο namespace θα έχω πρόσβαση ? Ή καμια ιδέα  ?

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  02-02-2012, 00:09 69107 σε απάντηση της 69104

    Απ: List all Servers in a Combobox

    Αυτό μπορείς να το πάρεις με την χρήση του SMO.

    http://msftengprodsamples.codeplex.com/

    Στο παραπάνω link πηγαινε εκει που λεει SMO και έχει ένα κάρο παραδείγματα. Αν θυμάμαι καλά αυτό που λεει SqlServerList είναι αυτο που ζητάς


    Antonios Chatzipavlis

  •  02-02-2012, 00:56 69109 σε απάντηση της 69107

    Απ: List all Servers in a Combobox

    Η μία περίπτωση είναι αυτή που σου είπε ο Αντώνης. Δεν το γνώριζα να πω την αλήθεια.

    Μία άλλη είναι αυτή που χρησιμοποιώ για τα δικά μου προγράμματα χωρίς να κάνω Reference το SMO αλλά το System.Data που ήδη είναι Referenced.

    Το βρήκα σε αυτό το link.

    Υποθέτω όμως ότι το SMO θα είναι καλύτερο αν και τόσο καιρό που χρησιμοποιώ τον τρόπο που βρήκα στο link δεν είχα ποτέ πρόβλημα για το δίκτυο στο οποίο δουλεύω.

    Θα ρίξω όμως μία ματιά και εγώ στο SMO με την ευκαιρεία γιατί βλέπω και άλλα πράγματα που θα με ενδιέφεραν. 

  •  02-02-2012, 13:32 69111 σε απάντηση της 69109

    Απ: List all Servers in a Combobox

    To sample που δίνει ο Αντώνης χρησιμοποιεί και τις δύο μεθόδους: την SmoApplication.EnumAvailableSqlServers από τα SMO και τον SqlDataSourceEnumerator από το ADO.NET. Η μόνη διαφορά φαίνεται να είναι ότι τα SMO σου επιστρέφουν και το IsLocal flag. Διαφορετικά και οι δύο μέθοδοι απαιτούν να δουλεύει το SQL Browser service και μπορεί να μην επιστρέψουν αποτελέσματα αν κάποιοι servers δεν απαντήσουν έγκαιρα
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems